Hyperloop – czy jest sens inwestować w pendolino?

szkic hyperloop3Pamiętacie jak pisząc o Google Glass, wspominałem, że strasznie jara mnie życie w czasach, kiedy science fiction staje się rzeczywistością? Kolejny geek-miliarder z Krzemowej Doliny, postanowił połechtać moją wyobraźnię. Kilka dni temu przedstawił wstępne plany nowego środka transportu – Hyperloop, czyli szuperszybkiej kolejki (?) potrafiącej przemieszczać ludzi i towary z zawrotną prędkością 1200 km/h!

Do tej pory skazani byliśmy na 4 podstawowe rodzaje transportu. Drogie samoloty, wolne statki, drogą w budowie i stosunkowo wolną kolej oraz transport samochodowy, który łączy chyba wszystkie powyższe wady. Wszystko wskazuje jednak na to, że za kilka lat będzie istniał jeszcze jeden – Hyperloop.

Projekt Hyperloopa jest dziecinnie prosty i niemalże przerysowany z filmów science fiction z lat 60. W stalowej rurze zawieszonej kilkanaście metrów nad ziemią lub wkopanej kilkanaście metrów w ziemię, mają poruszać się turbośmigłowe kapsuły, zasysające powietrze i wyrzucające je do tyłu i na boki. Dzięki zasysaniu powierza przed pojazdem powstaje podciśnienie, które z kolei zasysa kapsułę, rozpędzając ją nawet do wspomnianych już 1200 km/h. Prędkości bliskiej prędkości dźwięku! A żeby było jeszcze fajniej, pojazd wcale nie porusza się na staromodnych kołach, tylko na poduszce z zassanego powierza.

szkic hyperloop1

Pierwsze trasa Hyperloop, ma powstać między Los Angeles i San Francisco. Między tymi dwoma miastami, jest podobno jak z Krakowa do Gdańska. Dystans który PKP zajmuje średnio 3 dni, Hyperloop pokonywać ma w 35minut! A bilet też może być tańszy, bo według wstępnych szacunków cena ma wynosić około 20$.

Brzmi nierealnie? Strasznie! Jednak pod projektem podpisał się ktoś, kto faktycznie może zrealizować tak szalone przedsięwzięcie – Elon Musk. Założyciel PayPal’a, a ostatnimi czasy, również Tesla Motors (elektryczne samoloty) i SpaceX (komercyjne loty w kosmos!). Milioner, inżynier i filantrop, ponoć nawet pierwowzór Iron Mana, który wszystko czego się dotknie zamienia w złoto – nawet gdy wszyscy mówią, że to niemożliwe. Tak, to jest właśnie osoba, która mogłaby podjąć się takiego przedsięwzięcia i zrealizować go z sukcesem.

Nie myślcie jednak, że jestem na tyle podekscytowany, żeby zapominać o właściwym w takich sytuacjach sceptycyzmie. Przede wszystkim zapewnienia, że jest to tańszy, szybszy, lepszy, wygodniejszy, efektywniejszy, bardziej ekologiczny, wytrzymalszy i bezpieczniejszy niż wszystko inne, środek transportu, kojarzy mi się raczej z programem króla Korwina, niż rzeczywistością.

szkic hyperloop

Wszystko ma swoje wady i myślę, że główną w przypadku Hyperloop jest to wygoda. Niby 500 kilometrowa podróż, zajmować będzie 35 minut, ale w samych kapsułach nie będzie zbyt wiele miejsca. Może to być niespecjalnie przyjemne przeżycie, nawet dla osoby nie mającej problemów z klaustrofobią. A co z BHP? Nie wierzę, że wszyscy pasażerowie przed podróżą grzeczni pójdą do kibelka i nikomu nie zachce się po drodze. A co jeżeli ktoś w przypływie emocji dostanie zawału serca? Będzie musiał czekać, aż dojedzie do kolejnej stacji? Takich pytań można postawić wiele, i są to jednak mało istotne, raczej zabawne problemy.

O wiele ciekawszą kwestią, wydaje mi się bezpieczeństwo. Dużo mówi się teraz o terroryzmie i taka Hyperloopowa rura, zdaje się być idealnym celem – o wiele bardziej wystawionym na atak, niż samolot i bardziej tragicznym w skutkach, niż pociąg. No bo wyobrażacie sobie sytuację, w której ktoś wysadza jeden z filarów i robi dziurę? Gdyby nawet dobrze dopracować „timing”, to kolejka mogłaby łatwo przeistoczyć się w ludzką armatę. Może i byłaby to śmierć pełna splendoru. Całkiem nawet spektakularna. Ale jednak śmierć…

Nie mniej jednak, wydaje mi się, że są to problemy do rozwiązania, a sama koncepcja jest warta dalszego rozwoju. Nasz świat zmienia się w niesamowitym tempie i ciężko wręcz wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał za kolejne dwie dekady. Czy będziemy jeździć do pracy z prędkością dźwięku? Przyznam, że mam taką nadzieję!

Bądź na bieżąco – polub Volfiego na facebooku!

Zobacz też: Czy Google Glass zrewolucjonizują podróżowanie?

10 thoughts on “Hyperloop – czy jest sens inwestować w pendolino?

 1. Tak to jest dziś z tą technologią, że wystarczy pomysł i projekt a już to co fizycznie produkujemy wydaje się przestarzałe… Gdyby ludzkość w ten oszczędny sposób myślała to do dziś siedzielibyśmy w jaskiniach i zastanawiali się „czy już czas” 😉 Dzisiejsze osiągnięcia techniki jeszcze sto lat temu uważane były za niezły „saj-faj”… Czekam na realizację bo jak nie w Polsce to może choć w TV sobie obejrzę jak „nowoczesna” ludzkość podróżuje 😉

  • Z tego co zrozumiałem kwestia przeciążeń jest już rozwiązana i nawet przy prędkości maksymalnej ma być kilkukrotnie niższa, niż ta odczuwana w czasie startu samolotu. (Niestety fizyka i Volfee nie są przyjaciółmi,wiec nie powiem ci jak to zrobili).

 2. Fascynujący projekt!! A jesli widać pod nim nazwisko: Elon Musk, to już nie jest mrzonka, to pewnik, bo taki jest własnie Musk 🙂 Obserwuję go od paru lat i wiem, że robi różne ciekawe rzeczy. Jak choćby to:
  http://nowaatlantyda.com/2012/11/15/elon-musk-leci-na-marsa/
  http://nowaatlantyda.com/2012/04/24/roc-kosmiczna-zabawka-miliarderow/
  Natomiast sprawa terrorystów, złego samopoczucia itp.. Tego się i tak nie da uniknąć, jeśli ma się coś wydarzyć. Ale mam skromną nadzieję, że takich przypadków/wypadków nie będzie.

  Kiedyś, kiedyś, latały sobie Concorde’y na trasie Londyn/Paryż – JFK. Taką trasę przemierzały w 3 godziny, dlatego szkoda, że minęła epoka samolotów naddźwiękowych..

 3. Jeśli Pingle Google i Hyperloop naprawdę staną się częścią naszego życia, uwierzę, że Asimov był prorokiem a nie pisarzem.

 4. kwestia bezpieczeństwa to pikuś w porównaniu z takim A380, który przewozi niemal 900 pasażerów i który – tak jak mniejszy kuzyni – też się nadaje do taranowania wież i bombardowania Pentagonu ;-). W sumie fajnie, gdyby ten projekt wypalił.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s