Podróżowanie jeszcze nigdy nie było prostsze dla studenta!

amalfi-5-046

Przegląd najlepszych w Polsce programów wymiany studenckiej i inne możliwości podróżowania dla studentów. Zobacz, gdzie możesz pojechać, bez nadwyrężania swoich oszczędności.

Podróżowanie samo w sobie nie jest tak niesamowicie trudne i drogie, jak mogłoby się to wydawać. Jeżeli jesteś studentką albo studentem, masz naprawdę wiele niesamowitych okazji, by objechać cały świat. Bez góry kasy albo wydawania wszystkich oszczędności.

Jeżeli studiujesz, masz niezwykłą okazję, aby skorzystać z jednego lub kilku rządowych programów skierowanych właśnie do studentów. Dostanie się na nie jest dosyć proste, a procedury rejestracyjne wymagają raczej cierpliwości, niż dużych nakładów pracy. Właściwie największym problemem jest chyba ograniczenie się tylko do kilku z nich, zamiast skorzystanie ze wszystkich :)!

Specjalnie dla was przygotowałem mały przegląd tych najciekawszych z nich. Zobacz, może któryś jest skrojony idealnie na ciebie. Zamieściłem też linki do stron, gdzie znajdziesz więcej informacji.

Erasmus

erasmus-logo-zasady-2011-2012

O Erasmusie słyszeli wszyscy. Głownie z niewybrednych historyjek krążących między studentami. Prawda jest jednak taka, że Erasmusa można wykorzystać na wiele innych sposobów niż pół roku imprezowania.

Jest to tak samo dobra oferta dla osób zainteresowanych karierą zawodową czy naukową. Pracodawcy uwielbiają Erasmusów, bo wiedzą, że ta osoba zna dobrze angielski i posiada pewną dozę życiowej zaradności. Wystarczającą do tego, bo poradzić sobie samemu z życiem za granicą. To całkiem sporo. Istnieje też możliwość napisania pracy na miejscu i zrobienia podwójnego dyplomu.

Uczestnik Erasmusa dostaje ok. €300 miesięcznego stypendium oraz pokrycie części wydatków związanych z podróżą. Nie jest to strasznie dużo, ale zwykle wystarcza na pokrycie wydatków

Stypendium nie jest strasznie wysokie, a organizacja jest dosyć przeciętna (głównie ze względu na ilość studentów), co czyni z Erasmusa dość przeciętny program wymiany. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli marzysz o nauce na zagranicznej uczelni, to jest to dla ciebie najlepsze i najprostsze wyjście.

Erasmus jest chyba najpopularniejszym i najlepiej rozpropagowanym programem dla studentów, dlatego nie będę się rozpisywał na jego temat.

Informacji o Erasmusie szukaj na stronie swojej uczelni i tutaj: http://www.erasmus.org.pl/

Camp America

camp america

Wakacje w USA, które same się finansują – to właśnie oferuje Camp America. Jeśli nie wiesz czym dokładnie jest program Camp America, to pisałem o nim więcej we wpisie: „3 miesięczne wakacje w USA za darmo?!”. Przeczytaj i wróć tutaj!

Aby przekonać cię do programu, zaprezentuję ci małe wyliczenie:

-2500zł – tyle kosztuje dział w programie + wiza USA
+2000zł – tyle kosztuje najtańszy lot do USA w dwie strony (a pokrywa go program)
+3000zł – tyle zarabiasz za 9 tygodni pracy

Masz też darmowy nocleg, darmowe wyżywienie, zagwarantowaną pracę i wizę pozwalającą ci legalnie pracować w USA przez 2 miesiące po skończeniu programu. Czyli po 9 tygodniach pracy, zostaje ci jeszcze 2500zł na wakacje życia w Stanach. A to tylko w pierwszym roku, bo w kolejnych latach zarabiasz więcej. Czy muszę przekonywać cię dalej? Amerykański sen czeka…

Więcej informacji oczywiście na:
http://www.campamerica.pl/

 AIESEC

4a656e2ed418fbfc26171e71f4e61039

A co jeżeli mamy ochotę posmakować trochę egzotyki? Właśnie wtedy z pomocą może nam przyjść międzynarodowa organizacja studencka AIESEC. Działa ona na prawie każdej uczelni i oferuje możliwość odbycia płatnych praktyk lub wolontariatu, w kilkudziesięciu krajach świata. Można pracować zarówno na zachodzie Europy, jak i w Trzecim Świecie.

Ich oferta wolontariatu, nie jest zbyt ciekawa, bo za wyjazd trzeba zapłaci samemu i zwykle jeszcze trzeba się za swoje najeść. Natomiast ich zagraniczne praktyki, są już strzałem w dziesiątkę.

Praktyki podzielone są na praktyki biznesowe, techniczne (dla inżynierów) oraz edukacyjne (dla studentów anglistyki). Sam wyjazd trwa od 3 do 18 miesięcy i pozwala ci posmakować prawdziwego życia za granicą.

Musisz znaleźć sobie mieszkanie, musisz utrzymać się z pensji, którą otrzymujesz za pracę. Pieniądze wystarczają zwykle na przetrwanie i stworzenie jakichś niewielkich oszczędności. To czy zabierzesz je do domu czy wydasz na zwiedzanie, zależy tylko od ciebie (wiem, że wybierzesz tę drugą opcję 😉 ).

Aby wyjechać na praktyki, trzeba być przynajmniej po 3 roku studiów (górnym ograniczeniem są 2 lata po skończeniu edukacji). Wymagana jest też przynajmniej 4 miesięczna praca na podobnym stanowisku, ale z tego co wiem, na niektórych praktykach da się to obejść.

Mimo, że na praktyki nie jest łatwo się dostać, to warto się postarać. Z takim doświadczeniem zawodowym, każdy przyszły pracodawca, bardzo szybko stanie się naszym aktualnym pracodawcą.

Więcej info:
http://www2.aiesec.org/cms/aiesec/AI/Central%20and%20Eastern%20Europe/POLAND/AIESEC%20LODZ/Studenci/Praktyki_Zagraniczne/

ale lepiej po prostu odwiedź komitet AIESEC na swojej uczelni.

Staż/Praktyki z Erasmusem

erasmus_internship

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale za programem Erasmus kryje się coś więcej, niż tylko imprezowanie studia za granicą. Z Erasmusem da się też pojechać na wakacje do pracy. Jest to troszkę bardziej skomplikowane, ale jak to mawiają – dla średnio rozgarniętego, nic trudnego.

Praktyk szukasz na własną rękę, a po zaakceptowaniu ich przez uczelnię, otrzymujesz stypendium w wysokości kilkuset euro (zwykle jest to €500 miesięcznie). Poza tym całą resztę zajmujesz się sam. Niby trudniej, ale ja tam wolę, jak mi się nikt nie miesza w moje sprawy. Zwykle wychodzi z tego więcej problemów niż korzyści.

Skoro dzisiaj i tak, każdy student musi odbyć staż, żeby znaleźć jakąś sensowną robotę, to czemu nie zrobić jej za granicą. A skoro jeszcze chcą ci za to zapłacić?

Więcej info:
http://www.erasmus.org.pl/strefa-studenta/wyjazdy-na-praktyke
+ informacje na uczelni

A tu są strony z ofertami praktyk:
http://www.europe-internship.com/
http://www.globalplacement.com/
http://www.eurodesk.pl/europraca

Au Pair – Opieka nad dziećmi

au pair

Jak widzisz siebie w roli opiekunki do dzieci? Ja nie widzę siebie wcale, ale dla dziewczyn lubiących dzieciaki, jest to praca marzenie. W ramach programów, masz zagwarantowaną pracę, wyżywienie i wynagrodzenie. Stajesz się członkiem rodziny i poznajesz, życie za granicą od samego środka. Program skierowany jest tylko do dziewczyn. Może trochę to seksistowskie, ale chyba jestem w stanie zrozumieć rodziców.

Au Pair trwa zwykle rok i jego wygląd bardzo zależy od rodziny, do której trafisz. Czasem możesz dostać samochód do użytku, czasem rodzina może nawet zasponsorować ci kurs językowy. Twoje obowiązki ograniczają się do opieki nad dziećmi i wykonywaniem prostych prac domowych związanych z dziećmi.

Au Pair jest też doskonałym startem do podjęcia studiów za granicą. Niektóre programy są nawet skonstruowane w ten sposób, że część wynagrodzenia (powiększona o rządową dotację) trafia na konto przeznaczone na czesne za studia. A jeżeli nie chcesz studiować za granicą, to po roku wracasz do kraju, a kilkunastoma tysiącami złotych na koncie. Niezła perspektywa prawda?

A programów jest naprawdę wiele i wszędzie – Ameryka, Australia, Niemcy, Anglia, Hiszpania, Niemcy, Francja. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Więcej info:
http://www.forumaupair.pl
http://www.aupair.com/pl
http://happyaupair.pl/
http://www.aupair.pl/
http://www.aupair.aifs.pl/

A może po prostu studia za granicą?

StudyAbroad_EmailSubscriptionGraphic_B

Wbrew powszechnej opinii, zagraniczne studia nie są przeznaczone tylko dla wybitnych studentów. Raczej dla wytrwałych, bo czasem trzeba strasznie spiąć dupcię, żeby się wszystko udało. Ale wiele programów stypendialnych, możliwość pracy i wzięcia preferencyjnego kredytu studenckiego, to wszystko może umożliwić ci podjęcie studiów na całym świecie.

Procedury różnią się jednak drastycznie już w krajach europejskich, nie wspominając o reszcie świata. Dlatego trudno powiedzieć coś więcej na ten temat.

Dużo informacji na temat studiowania w Europie znajdziecie tutaj:
http://www.eurodesk.pl

Warto też odwiedzić stronę BUWiWM:
http://www.buwiwm.edu.pl/

+ strony poszczególnych uczelni

Wolontariat Europejski

logo modzie

Kto czyta Volfiego ten wie, że nie jestem wielkim zwolennikiem wolontariatu (Afryka nie chce twojej pomocy). Jednak sam w sobie, jako pomysł na podróż czy wyszlifowanie języka, jest świetną opcją. Taki wolontariat może jednak sporo kosztować, bo instytucje charytatywne rzadko oferują wsparcie finansowe dla wolontariuszy, a i za lot trzeba zapłacić samemu.

Z pomocą jak zwykle przychodzi Unia Europejska. Przygotowała ona specjalny program – Młodzież w działaniu, którego jedną z inicjatyw jest właśnie Wolontariat Europejski. Inicjatywa o tyle szczytna, że raz w życiu (i przed 30stką) masz możliwość pojechania na wybrany przez ciebie wolontariat i nie zapłacisz za to ani grosza. Unia kupi ci bilet, wyżywienie i wszystko inne potrzebne do przeżycia.

Nazwa może być trochę myląca, bo Wolontariat Europejski można odbyć w dowolnej części świata. Wcale nie musi to być Europa. Nie są wymagane żadne kwalifikacje, nie jesteś oceniany pod kątem wykształcenia, umiejętności czy średniej w szkole. Jedynymi warunkami są: znalezienie sobie organizacji, która będzie chciała cię gościć (w praktyce jakieś umiejętności językowe będą konieczne) oraz wypełnienie całej unijnej papierologii.

Świetny sposób na zrobienie sobie urlopu od studiów i zdobycie ciekawego punktu w CV.

Info:
http://www.mlodziez.org.pl/akcja-2
http://www.wolontariat.org.pl/strona.php?p=1744

Podsumowując

Z pewnością taki programów dla studentów można znaleźć jeszcze kilka, jednak część z nich skierowana jest tylko do specjalistycznych kierunków albo wybranych uczelni. Dlatego warto poszukać poszukać na własną rękę albo udać się do jednostki akademickiej zajmującej się mobilnością studentów i tam zapytać o informacje.

Kiedy najlepiej zacząć interesować się wyjazdami? Teraz :)! Szkoda marnować czas i już na tegorocznych wakacjach, pomyśleć o swojej przyszłości. Rekrutacja na programy zaczyna się najczęściej na przełomie października i listopada. Dlatego warto wtedy mieć już jakieś ogólne rozeznanie.

I pamiętajcie, podróże nie muszą być drogie i trudne – czasem warto wiedzieć gdzie się zakręcić ;).

Czy macie jakieś doświadczenia z programami dla studentów? Czy znacie jakieś inne godne polecenia? Piszcie w komentarzach!

Bądź na bieżąco – polub Volfiego na facebooku!

Zobacz też: Studencie, nie pojedziesz już na Erasmusa

2 thoughts on “Podróżowanie jeszcze nigdy nie było prostsze dla studenta!

  1. szkoda że nie jestem studentem, ale fundusze powoli się pojawiają i mam czas i będę kouchował na kanapie u mojej siostry w nowej Zelandii.

  2. Pingback: Czemu w egzotycznych krajach autobusy zawsze się spóźniają? | Volfee

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s