Jak przełumaczyć cały Internet za darmo?

naglowekTo pytanie postawił sobie Luis von Ahn. Przy pomocy grupy programistów, stworzył aplikacją, która ucząc internautów języków, tłumaczy strony www. Jak to możliwie?

Wyobraźcie sobie, że każda storna internetowa na świecie, dostępna jest w każdym z najpopularniejszych języków. Jeżeli potrzebujecie jakiejś informacji i dostępna jest ona tylko w, dajmy na to, chińskim, to możesz ją odczytać przetłumaczoną na angielski, francuski, niemiecki lub hiszpański. Podoba wam się ta wizja?

W takim razie prezentuję wam:

Google Translate!

Nie no, dobra, tylko żartuję. Tak na prawdę, warte waszej uwagi jest – Duolingo. Jest to portal internetowy wymyślony przez Luisa von Ahna, który postanowił zrealizować wizję właśnie takiego multi-języcznego Internetu.

Na pierwszy rzut oka, Duolingo jest zwykłą platformą to nauki języka obcego. Mamy poziomy zaawansowania, ćwiczenia językowe i sprawdziany. A jednak pod tą powłoką, kryje się potężne i całkiem sprytne, narzędzie analityczne wykorzystujące naszą pracę. Właśnie do tłumaczenia stron internetowych.

Ucząc się w Duolingo, pracujmy na autentycznych frazach z blogów i portali informacyjnych. Algorytm programu poszukuje najlepszego tłumaczenia, porównując ze sobą dziesiątki tych wykonanych przez użytkowników. Dzięki temu, linijka po linijce zdania są tłumaczone, łączone w całość i zapisywane.

Wydaje się, że musi zajmować to strasznie dużo czasu, ale jak przekonuje Louis von Ahna do przetłumaczenia całej angielskiej Wikipedii na język hiszpański, potrzeba tylko 100tys. użytkowników i 5 tygodni pracy. Wynik wydaje się być imponujący, zważając na to, że wszystko dzieje się praktycznie przy zerowych kosztach.

Prawdę powiedziawszy, nie zainteresowałbym się tym tak bardzo, gdyby nie fakt, że tego języka uczy się naprawdę przyjemnie. Ćwiczenia są krótkie i przyjemne. jest dużo obrazków i urozmaiceń. Wykorzystujemy zmysły wzroku, słuchu i mowy. Portal oferuje nam wiele poziomów do zaliczenia, ucząc się zdobywamy punkty doświadczenia i wbijamy kolejne „levele”. A do gry… tzn. nauki można zaprosić znajomych i ścigać się w rankingach. Grywalizacja pełna gębą, a zabawa też przednia.

Odblokowując kolejne etapy uczymy się języka.

Odblokowując kolejne etapy uczymy się języka.

Jak na razie jedynym ograniczeniem jest brak polskiej wersji. Nie mamy dostępu do nauki języka angielskiego (chyba, że chcemy się go uczyć po hiszpańsku albo francusku), no a innych języków musimy uczyć właśnie po angielsku. Nie powinno być to jednak przeszkodą, jeśli ktoś zna angielski chociaż na poziomie średnio-zaawansowanym.

Ja sam, będę testował platformę przez następne dwa tygodnie. Chcę zobaczyć, czy faktycznie da się w ten sposób uczyć języka, czy może po kilku dnia mi się to znudzi. Jeśli jednak zobaczę jakieś postępy, z pewnością wam o tym napiszę. W moim przypadku, padło na hiszpański.

Jeżeli ktoś chce przyłączyć się do moich testów, to podeślijcie mi swój adres email na volfee@gazeta.pl (albo zostawcie go w komentarzu). Wyślę wam zaproszenie do znajomych.

Tymczasem, wypróbujcie Duoilingo na własną rękę i napiszcie w komentarzach, co sądzicie o takiej formie nauki języka.

Bądź na bieżąco – polub Volfiego na facebooku!

5 thoughts on “Jak przełumaczyć cały Internet za darmo?

  1. Hmm. Zwykle podchodzę do takich pomysłów z rezerwą, bo wiem jak trudno sie zmobilizować przy studiach online, ale tym razem mnie zainteresowałeś. Dawaj znac jak idzie. Moze sie włączę 🙂

  2. Dzięki Volfee za PR i linka do Duolingo. Zacząłem uczyć się włoskiego. Dlaczego ten język, nie musze tłumaczyć… 🙂
    Pzdr.

  3. Pingback: Lazy days | Tales of a Grumpy Monster

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s