5 rzek, w których nie chciałbyś pływać

Rybka

To nie są miejsca, które wybralibyście na romantyczną wycieczkę we dwoje. To są miejsca w których na usta ciśnie się soczyste: „What the fu…”.

Niestety nie wszędzie na świecie przykłada się taką samą wagę do ekologii. W niektórych krajach stawia się nacisk an rozwój ekonomiczny i przemysłowy zapominając o pewnych następstwach. W efekcie mogą powstawać takie listy jak ta. Możemy mieć tylko nadzieję, że ktoś w końcu wyjmie głowę z tyłka i zacznie się tym przejmować.

Żółta rzeka, Chiny

Mario Batalli - Conservancy

Zanieczyszczenia spływające do Żółtej Rzeki.

Huang Ho, druga największa rzeka w Chinach i kolebka starożytnej cywilizacji. Jej nazwa pochodzi od żółtego zabarwienia wody, która przepływa przez największy obszar lessowy na świecie. Ale to już pewnie wiecie.

Teraz czas na ciekawostki.

Rzeka jest źródłem wody pitnej dla 155mln ludzi, a co szósta farma w Chinach nawadniana jest właśnie wodą z Huang Ho. Problem tylko, że co najmniej 10% wody w rzece to „czyste” ścieki – 10 procent! Ponad połowa obszaru rzeki uznawana jest za kompletnie wymarłą. Natomiast jedna trzecia próbek pobranych w 2008 roku, wskazywała na to, że woda z rzeki nie nadaje się nawet do wykorzystania w przemyśle, nie wspominając o piciu czy irygacji pól!

Ganges, Indie

Ganges

Rytualne kąpiele w Gangesie, są istotnym elementem Hinduizmu.

Ganges jest dla Hindusa tym czym Mekka dla Muzułmanina. Co roku miliony wiernych przybywaj by wykąpać się w jej świętych wodach i napić się ich by zyskać pomyślność i oczyszczenie w swym doczesnym życiu. Do rzeki wrzucane są też skremowane szczątki zmarłych. Jednak silnie zakorzenione tradycje zaczynają słabnąć z każdym rokiem, ponieważ poziom zanieczyszczenia w większości miejsc kilkaset razy przekraczają normy bezpieczeństwa. Do tego stopnia, że nawet zwykła rytualna kąpiel w rzece, staje się niebezpieczna dla zdrowia.

Czego jednak się spodziewać, jeżeli rzeka przez setki lat służyła jako swoisty śmietnik. Tylko, że teraz gliniane miski i ludzkie organiczne ścieki, zamieniły się na plastikowe talerze i toksyczne odpady z fabryk.

Rzeka Matanza, Argentyna

riachulo-y-rio-de-la-plata-contaminados-005

Zanieczyszczona rzeka Matanza.

Matanza jest jedna z najbrudniejszych rzek mających swoje źródła w Ameryce Południowej. Jako, że dostarcza wodę dla ponad 4mln ludzi, władze postanowiły przeznaczyć znaczne środki na usunięcie zanieczyszczeń i rozwiązanie problemu.

Niestety. To Ameryka Południowa, więc z 250mln dolarów przeznaczonych na ten cel, do tej pory tylko 1mln został właściwie wykorzystany. Jak to możliwe? Według szacunków niezależnych organizacji, $150mln zostało wykorzystane na „luźno” powiązane projekty, nie poprawiające stanu wody. 6mln zniknęło zupełnie bez śladu. Pozostałe 94mln czeka dopiero na defraudację.

Efekt cały czas jak na zdjęciu.

Mississippi, U.S.A.

Mississippi

Zdjęcie satelitarne delty Mississippi.

Wydawałoby się, że problem zanieczyszczonych rzek dotyczy tylko krajów trzeciego świata. Nic bardziej mylnego. Rzeka Mississippi dowodzi, że wcale tak nie jest. Szacuje się, że co roku do rzeki trafia 6 milionów kilogramów toksycznych odpadów. Ze względu na liberalne podejście do prawa (lobbing 😐 ) i brak odpowiednich działań prewencyjnych, rzeka staje cię coraz brudniejsza z każdym rokiem.

Co gorsza rzeka Mississippi jest jeszcze dłuższa niż jej nazwa i zbiera brud oraz zanieczyszczenia z połowy Stanów Zjednoczonych. Gdzie to wszystko trafia? Do Zatoki Meksykańskiej oczywiście, tworząc obszar nazywany Dead Zone. Słodko, nie? Jest to bardzo zanieczyszczony obszar wodny, cechujący się bardzo mała ilością tlenu w wodzie oraz duża liczbą zagrożonych gatunków zwierząt. Dzieje się tak, ponieważ pestycydy spływające z pól uprawnych sprzyjają rozwojowi alg, te zaś pobierają tlen rozpuszczony w wodzie.

Citarum, Indonezja

Cidarum

Zanieczyszczeni rzeki Citarum osiąga kuriozalne rozmiary.

Najlepsze na koniec. Rzeka Citarum, w tym zestawieniu to malutka rzeczka, ma bowiem tylko 300 km długości. To co ją jednak wyróżnia, to rekordowa liczba fabryk przypadająca na każdy jej kilometr. Uznawana jest za najbrudniejszą rzekę w całym wszechświecie. W rzeczywistości, jest tak niesamowicie zanieczyszczona, że w wielu miejscach nie widać nawet wody.

Widzieliście może, któreś z tych miejsca na żywo? Jakie zrobiły na was wrażenie?

Bądź na bieżąco – polub Volfiego na facebooku!

12 thoughts on “5 rzek, w których nie chciałbyś pływać

 1. Hm… najkrotsza rzeka w tym zestawieniu jest swojska śmierdziawka czyli Matanza (ktora mam o rzut beretem bo mieszkam w Capital Federal czyli Buenos) – ma ledwie 64km.
  Szanse, ze cos sie polepszy, faktycznie niewielkie. Nad rzeka jest cale mnostwo zakladow przemyslowych, ktorych wlasciciele ochoczo korumpuja miejscowe wladze. Te zas w d. maja daleko ludzi mieszkajacych w okolicach smierdziawki, bo to sa wszystko villa miseria (czyli argentynskie slumsy).

 2. Zdjęcie rzeki Citarum jest wstrząsające. Nie przypuszczałem, że można doprowadzić rzekę do takiego stanu. Przypomniało mi to o „Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci”.

 3. Skojarzyło mi się z rzeką Ankh u Pratchetta- „Ankh to jedyna rzeka, na której śledczy mogą wykonać obrys zwłok”. W naszym świecie chyba dążą by takich rzek było jak najwięcej,,,

 4. dobrze, że nasze rzeki nie trafiły do tego zestawienia. Aczkolwiek w mojej miejscowości mieliśmy kiedyś rzekę, Bzurę, która służyła miejscowym jako wskaźnik informujący o tym, co jest produkowane w lokalnej fabryce barwników ;-). Teraz jednak ryby się ponoć w niej pojawiły. Ponoć. Ludzie je łowią i jedzą. Ponoć. Danych na temat powiązanych mutacji brak ;-).

 5. Widziałam na żywo Ganges w Varanasi, przy brzegu faktycznie było pełno śmieci (choć nie wyglądała aż tak strasznie jak na tym zdjęciu). Podejrzewam jednak, że śmieci pływające to jedynie jeden, łatwy do usunięcia aspekt zanieczyszczeń – gorsze są ścieki chemiczne i biologiczne, które nie zawsze widać gołym okiem…

 6. zdjecie Gangesu rewelacja! Ty je zrobiles?
  a ja plywalam i w Mekongu i w Gangesie wlasnie, tylko na jego gorskim odcinku, gdzie jest jeszcze krystalicznie czysty:)

 7. Pingback: Czy bieda może się opłacać? | Volfee

 8. Pingback: Afryka nie chce twojej pomocy | Volfee

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s